Świetna gra Polaków i zwycięstwo w Memoriale Wagnera

W ostatnim meczu XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, ważyły się losy zwycięstwa w tym turnieju. Jak się okazało, drugi rok z rzędu najlepsi okazali się Polacy, którzy po tie-breaku pokonali Rosjan.

Polacy źle zaczęli spotkanie. Wyglądali na przytłoczonych atmosferą panującą na trybunach i Rosjanie wyszli na prowadzenie 8:5. Nasi reprezentanci szybko się jednak pozbierali i przez większą część pierwszej partii żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie dużej przewagi. Po drugiej przerwie technicznej Rosjanie nam jednak odjechali. W naszym zespole kulało rozegranie. W pierwszym składzie wyszedł Fabian Drzyzga, ale przez 2 poprzednie dni, z powodów rodzinnych był poza drużyną i było widać, że myślami jest gdzie indziej. Po drugiej przerwie technicznej zastąpił go Grzegorz Łomacz, ale i ta roszada nie przyniosła dużej zmiany jakości. Rozegranie było czytelne i Rosjanie z łatwością odgadywali, gdzie ustawić blok. Polacy mieli problemy, aby się przez niego przedrzeć. Szukali różnych rozwiązań, ale w pierwszym secie ich nie znaleźli.

Podrażnieni porażką w pierwszej partii Polacy, mocno rozpoczęli drugą i szybki odskoczyli Rosjanom na kilka punktów. Jednak jeszcze przed drugą przerwą techniczną, rywale nas dogonili. Po kilku naszych błędach doprowadzili do stanu 13:13. W końcówce Polacy zaczęli grać lepiej. Obudził się Łomacz, który w końcu dostarczał dobre piłki do swoich kolegów. Świetnie grał też Damian Schulz, który imponował na zagrywce i w ataku. Rosjanie gonili i przez chwilę zrobiło się nerwowo, ale Polacy nie dali już wydrzeć sobie zwycięstwa w drugim secie.

Początek trzeciej partii był bardzo wyrównany. Raz jedna, a raz druga drużyna wychodziła na prowadzenie. Był to najbardziej zacięty i emocjonujący set tego meczu. Tak było do samego końca, choć ostatecznie minimalnie lepsi okazali się Rosjanie. Pokazali dojrzalszą siatkówkę i przechylili szalę zwycięstwa w tej partii na swoją korzyść.

Polacy świetnie zaczęli czwartego seta. Wszystko im wychodziło. W końcu, dzięki lepszemu rozegraniu, zaczął funkcjonować środek. W efekcie na pierwszej przerwie technicznej „biało-czerwoni” prowadzili sześcioma punktami. W sumie zdobyli 11 punktów z rzędu i tej przewagi nie oddali już do końca.

Środkowi dobrze też dyrygowali blokiem. Rywale byli kompletnie rozbici. Nie potrafili znaleźć recepty na świetnie grających podopiecznych Vitala Heynena. Ci byli w takim gazie, że nic im nie przeszkadzało. W pełni zdominowali wydarzenia na parkiecie. Wysoko wygrali i doprowadzili do tie-breaka.

Uskrzydleni tym wysokim zwycięstwem, „biało-czerwoni” świetnie rozpoczęli decydującego seta. Nie schodzili z wysokiej intensywności, a Rosjanie nadal popełniali błędy. Często mylili się na zagrywce. Nie trafiali też w boisko po atakach.

Po zmianie stron rywale się obudzili. Nie oddawali już za darmo tylu punktów i zniwelowali stratę. Polaków jednak nie dało się już zatrzymać. W ataku nie do zatrzymania był Artur Szalpuk. Atakował z każdej pozycji, zarówno ze skrzydła, jak i z pipe’a. To wszystko złożyło się na zwycięstwo Polaków w tym meczu, jak i w całym turnieju.

W pierwszym niedzielnym meczu Francuzi ograli Kanadę, co zapewniło im 3. miejsce w turnieju. Dużo działo się nie tylko na parkiecie, ale też na trybunach, gdzie panowała festiwalowa atmosfera. Kolejna okazja na przeżycie takiego siatkarskiego święta dopiero za rok, również w krakowskiej Tauron Arenie. Wcześniej jednak, bo już 9. września, startują mistrzostwa świata, które odbędą się w Bułgarii i we Włoszech. Polska znalazła się w grupie D, która swoje spotkania rozgrywać w Warnie, a poza naszą reprezentacją, zagrają tam też gospodarze oraz Iran, Kuba, Finlandia i Portoryko.

Polska – Rosja 3:2 (21:25, 25:22, 24:26, 25:15, 15:10)

Polska: Nowakowski, Konarski, Szalpuk, Drzyzga, Kurek, Bieniek, Zatorski (libero) oraz Schulz, Łomacz, Kwolek, Śliwka, Kochanowski

Rosja: Kovalev, Volkov, Rodichev, Muserskiy, Mikhyalov, Kurkaev, Sokolov (libero) oraz Butko, Grankin, Poletaev