Mountainboardowe Mistrzostwa Polski za nami

Poziom tegorocznych Mistrzostw Polski w mountainboardzie był niezwykle wyrównany. Wszyscy zawodnicy, którzy pojawili się 1 września w Moszczenicy zaprezentowali się od jak najlepszej strony, ale to Dawid Rząca drugi rok z rzędu okazał się tym najlepszym.

W tę sobotę, najlepsi zawodnicy z całego kraju już po raz czwarty przyjechali na Mosquito Spot Moszczenica niedaleko Krakowa, aby powalczyć o tytuł Mistrza Polski. Imprezę w świetnym stylu jak zawsze zorganizował Dawid Rząca i Stowarzyszenie Mountainboardinfo. Jednak w tym roku oprócz Freestyle’u pojawiła się nowa konkurencja – Spaio Slalom Contest, podczas której liczyła się szybkość przejazdu na wyznaczonej trasie. Emocji nie zabrakło przez cały dzień, a wszystko to dzięki zawodnikom, którzy prezentowali bardzo wysoki poziom, jak również dzięki dobrej organizacji technicznej imprezy.
Jako pierwsze odbyły się zawody w slalomie. Konkurencję rozpoczęły kobiety i juniorzy, którzy mieli dwie szanse na uzyskanie jak najlepszych czasów. Ostatecznie najszybszy przejazd 16,25s, odnotował Konrad Bik, na drugim miejscu uplasował się Michał Jesionek, natomiast podium uzupełniła Maja Bilik.
W kategorii Open różnice pomiędzy czasami zawodników były niewielkie, a kwestię pierwszego miejsca rozstrzygnęły setne sekundy. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Dawida Rząca z czasem 22,44s, zaledwie 0,20s za nim znalazł się Piotr Damec. Na 3 miejscu z czasem 22,89s zawody ukończył Krzysztof Dybczak.
Po Spaio Slalom Contest zawodnicy mieli czas na treningi przed kwalifikacjami oraz finałami głównej konkurencji mistrzostw. Podczas Freestyle’u każdy mógł wykonać po 5 przejazdów, z których suma 3 najlepszych liczona była do ostatecznych wyników. W kategorii Junior najlepiej zaprezentował się Krystian Kucharzyk, który wykonał najwyżej punktowany przejazd wśród najmłodszych uczestników. Tuż za nim uplasował się Karol Chłodek, skacząc proste, ale wysokie i stylowe tricki. Podium zamknął Konrad Bik, który mimo wykonywania najtrudniejszych ewolucji, został niżej oceniony ze względu na nieczyste lądowania. Następnie miała miejsce rywalizacja kobiet, gdzie najlepsza po raz kolejny okazała się Ola Tomalczyk, na drugim miejscu stanęła Maja Bilik, a tegoroczna debiutantka Justyna Strojek była trzecia. Justyna została dodatkowo wyróżniona nagrodą za pierwszą w Polsce próbę backflipa (salta w tył) wśród kobiet.
W finale kategorii Open mogliśmy zobaczyć nie tylko wiele widowiskowych tricków, ale także wiele upadków, które na szczęście nie zakończyły się poważnymi kontuzjami. Ostatecznie po zaciętej i bardzo wyrównanej walce na najniższym stopniu podium uplasował się Artur Ortman. Drugie miejsce zasłużenie przypadło Szymonowi Jesionkowi, który zdobył również wyróżnienie Bobby Best Trick. Tytuł Mistrza Polski obronił Dawid Rząca. W tym roku zwycięstwo zapewnił sobie, wykonując taki sam przejazd jak podczas niedawnych Mistrzostw Świata w Słowenii.
Organizatorzy zapowiedzieli, że konkurencja slalom na stałe zagości w programie Mountainboardowych Mistrzostw Polski, których następna edycja odbędzie się w sierpniu 2019 roku.